A4 Katalog

A4 Katalog2018-10-22T15:10:37+00:00

Project Description

A4 Katalog Baskı

Geçmişten günümüze şöyle bir düşünürsek teknolojinin gelişimi ile birlikte müthiş sıçramalar yaptığını göreceğiz. Artık baskı ve baskı çeşitlerinin gelişmesiyle birlikte ortaya kalite ve maliyet olarak çok daha makul çözümler çıkmaktadır. Peki katalog baskı nedir ? Nasıl yapılmalı ? Katalog baskı‘da hangi kağıt tercih edilmeli ? Gelin hep birlikte bu yazıda bu sorulara cevap bulmaya çalışalım…

Katalog baskı nedir?

Basit olarak açıklamak gerekirse; Katalog baskı’sı tasarımcınızın yaptığı grafik çalışmasını matbaa’da basılmış haline denilir. Bu iki şekilde baskı yapılabilir

1-Ofset baskı

2-Dijital baskı

1- Ofset baskı: Bu baskı türü aslında bilinen en eski baskı türünün zaman içerisinde tekloji ile birlikte gelişip şekil değiştirmiştir… 4 ana rengin (CMYK) karışımı ile meydana gelen baskı türüdür. Bu baskı türü kalıptan yapılan baskı çeşididir ve genel ayırt edici özelliği kalıp maliyeti olduğu için belli bir adetin altında basmak maliyet olarak yüksek fiyat çıkarmaktadır.

2- Dijital Baskı: Bu baskı türünün atası renkli printer baskı makineleri olarak söyleyebiliriz… Zaman içerisinde gitgide gelişmesiyle artık ofset baskıya yakın kalitede baskı sonuçları vermektedir. Az sayıda baskı yapaksanız kesinlikle tercihiniz dijital baskı olmalıdır. Çünkü; ofset baskıda fiyatın makul seviyelerde olması için ortalama 1.000 adet basmak gerekmektedir. Eğerki size az adetlerde katalog yetiyor ise katalog baskı’sını dijital de basmak herzaman daha makül olacaktır. Tabi burda unutulmaması gereken dijital baskıda da yine adetler yükseldiğinde fiyat avantıjını kaybetmektedir. Dijital baskıda unutulmaması gereken her zaman birim maliyeti ofset baskıdan çok daha pahalıya gelecektir.

Katalog baskı‘da katlama ve ciltleme işlemi

Katalog baskı‘sı yapıldıktan sonra sıra katlama kesim ve ciltleme işlemine geçilir… bu işlem yapılırken öncelikle 70×100 cm olsun Ya da 50×70 cm olsun ebat farketmeksizin baskı yapılan kağıt tabakasının kesilmesi gerekir, sizin belirlemiş olduğunuz ebadın dışında kalan kısmı giotin yardımıyla kesilir ve kesilen sayfalar ortadan kırılarak sayfalar harmanlama yapılır. Sayfalar sayfa numaralarına göre sıralandıktan sonra sır ciltleme işlemine gelir. Ciltleme işleminde ise genelde tel dikiş Ya da amerikan cilt tercih edilir. İste ofset baskı olsun ister dijital baskı olsun ciltleme işlemi iki baskı çeşidinde de aynıdır.

Konumuzu özetleyecek olursak katalog baskı, ister ofset baskı olsun isterse dijital baskı olsun ikisinde de en iyi sonucu elde etmek istiyorsak işi bilen tasarımcı ve matbaacıyla çalışmak sizin için herzaman iyi olacaktır… Çünkü katalog baskı yapıldıktan sonra artık geriye dönüşü olmayacağı için kötü bir sonuçta paranızı çöpe atmanız anlamına gelir… İyi bir katalog baskı’sı için işini bilen iyi matbaalardan yardım almanız sizin daha iyi sonuçlar almanız demektir.

Project Details