Katalog Tasarım Süreçleri

/, Matbaa Baskı/Katalog Tasarım Süreçleri

Katalog Tasarım Süreçleri

Katalog Tasarım

Geçmişten günümüze firmaların ürünlerini sergilemek için en çok kullandığı reklam materyali diyebiliriz… Peki katalog tasarım nedir ? Nasıl yapılır ? Ve doğru bir katalog tasarım süreçleri nelerdir? Katalog tasarım ve baskı fiyatı ne kadar dır ? Bu yazımızda bu süreçlerin tamamını anlatmaya çalışacağız.

Ne işe yarar bu katalog

Ülkemizde birçok sektörde hizmet veren binlerce işletme bulunmaktadır yapılan iş üretim Ya da hizmet olsun farketmeksizin herkesin kendisini en iyi şekilde tanıtması gerekmektedir… Artık piyasada müşteri bulmak veya ürünlerinizi müşterilerle buluşturmak eskisinden çok daha zor ve meşakatli bir hal aldı. Her sektörde artık alternatifler arttı ve rekabet iyiçe kızıştı… işte tamda böyle bir iş ortamında sizin diğerlerinden daha önde olmanız gerekiyor, ama nasıl ?

Artık iletişim çağında yaşıyoruz ve iletişim artık herşeyimiz oldu, bir ürünün en kalitelisini üretmek yetmiyor… Ürettiğiniz ürünü aynı zamanda da kendinizi doğru cümlerle müşterilerinize anlatmanız gerekiyor…

Ama nasıl ?

İşte sancılı süreç böylece başladı…

Diyelimki daha önceden kartvizit ve birkaç küçük broşür haricinde ciddi iş yaptırmamış bir firmasınız ve katalog tasarımı yaptırmak istiyorsunuz ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz… hemen Google girdiniz ve araştırmaya başladınız! Muhtemelen sizin göreceğiniz şeylerden biraz bahsedeyim; Bir sürü iş reklam ajansı ve bir sürü freelance çalışan grafikerler… birde görsellerden bakayım nasıl Bir şey yapabiliriz acaba diye baktığınızda karşınıza çıkacak olan uydurma iş örnekleri uydurma katalog tasarım lar olacaktır. Yüzlerce seçeneğin arasında seçim yapmaya çalışırken kendinizi iğneyi samanlığa düşürmüş gibi hissedebilirsiniz.

Dilerseniz yaklaşık 20 yılını sektörde geçirmiş biri olarak size küçük ipuçları…

Şirketlerinde insanlar gibi değişik karekterleri vardır, ve ülkemizde de şirketin karakteri şirket sahibinin karekterini yansıtır… eğer kendi karekterinize uygun bir Ajans bulursanız bu kolay iletişim kuracağınız anlamına gelir. Ve kurduğunuz iletişim ile başarıya birkaç adım daha yaklaşmış olursunuz.

Katalog tasarımı yapacak ajansın daha önce sektörünüzle alakalı işler yapıp yapmadığına bakmak…

Eğer sektörünüzle alakalı işler yapmış bir ajans ise sizi ve işinizi çok kolay anlayacak ve uygulayacaktır, böylece işten ve zamandan iki tarafta kazanmış olacaktır.

Seçenekler arasında tercih yapma sırası geldiğinde tam hizmet ajansı olmasına dikkat edin.

Tam hizmet ajansları tecrübe ve creatif olarak uzun yıllar boyunca kendisini geliştirmiş ajanslardır, ve ne yapacaklarını çok iyi bilirler… Katalog tasarım’ının yanı sıra ihtiyaç duyduğunuz diğer işlerde de size çok rahat yardımcı olabilirler.

Artık Katalog tasarımı yapacak firmayı seçtiniz… Hadi işe başlama zamanı

Seçiminizi yaptıktan sonra süreci başlattınız ve katalog tasarım‘ının nasıl olması gerektiğine karar vermeye çalışıyorsunuz… Burada size tavsiyemiz kesinlikle tasarımcınızla birlikte hareket etmenizdir. Çünkü; Tasarımcı sizin için önceden hazırlık yapar, nasıl mı ?

Öncelikle rakip analizi yapar, rakiplerinizin yaptığı işleri kontrol eder, sektör hakkında bilgi edinir, ve daha sonradan kendi yapacağı katalog tasarım için fikirler de bulunur. Daha sonradan sizinle yaptığı toplantı sonunda, sizden aldığı bilgiler ve beğendiğiniz tarz doğrultusunda çalışmaya başlar… Örnek katalog tasarım’ları yapar, ve bunları sizinle birlikte değerlendirir.

Katalog tasarım’ını beğendiniz, peki şimdi ne olacak ?

Şimdi asıl işe başlama zamanı;

Birinci adım; Öncelikle ürünlerin fotoğrafları tedarik edilir. Önceden çekilmiş ürünlerinize ait fotoğraflar yoksa ürün sayısına ve ürünlerin ne olduğuna göre fotoğraf çekimi yapılır. Bu çekimler katalog tasarımında kullanılacak şekilde çekilir… daha sonradan çekilen fotoğralar photoshop ile kullanılır hale gelmesi için gerekli işlemler yapılır…

İkinci adım; Hazılanan fotoğraflar katalogda kullanılır, ürünlerin alt bilgileri girilir, firmayı anlatan yazılar eklenir ürünler hakkında detaylı bilgiler eklenerek sayfalar hazırlanır.

Daha sonradan tasarımcının yapmış olduğu sayfalar firma yetkilisine gönderilerek düzeltme ve tashihlerin yapılması istenir. Tabi eklenmesi Ya da çıkarılması gereken kısımlarda yapılır. Birkaç düzeltme safhasından sonra en nihayetinde onay sürecine gelindiğinde ajansınız size baskı numunesi olarak katalog’un basılmış halini sunar… Katalog’un basıldığı zaman nasıl görüneceğini katalog kapağının özelliklerini, iç sayfa kağıdının özelliklerini, katalog’un ebadını ve kalınlığını kısacası işin neye benzeyeceğini birebir görmüş olursunuz.

Katalog tasarım’ı yaptırdık şimdi sıra baskı aşamasında…

Baskı aşamasına geçetik yine karar verilmesi gereken birsürü detaylarla uğraşmamız gerekiyor. Mesela; kaç gram kağıt tercih etmek gerekiyor ? Mat kuşe mi olsun yoksa parlak kuşe mi ? Kapak kağıdı kaç gr olmalı ? Kapakta mat selefon mu yoksa parlak selefon mu olsun ? Acaba lak yaptırsam mı? Gibi bir sürü detaylara karar vermemiz gerekecek… bu konularla ilgili detaylı bilgiyi Katalog Baskı yazımızdan edinebilirsiniz. Şimdilik konuyu özetlersek; Unutulmamalıdırki katalog baskı’da katalog tasarım’ın bir parçasıdır. Ve ikisini bir bütün olarak düşünmek gerekir… yani tasarımcınızla birlikte karar vermek sizi en doğru sonuca götürecektir.

Katalog tasarım’ı bitti katalog baskı’sı için karar verildi şimdide kaç adet bastılacağına karar vermemiz gerekiyor.

Burada insiyatif tamamiyle sizde yani firmanın insiyatifinde olmuş oluyor, kataloğu kullanma şeklinize ve ayırmış olduğunuz bütçeye göre adetleri belirlemeniz gerekiyor.

Hemen konuyu örneklerle anlatalım…

Diyelim ki bir mobilya firmasısınız. Aylarca gece gündüz demeden çalışıp ürünlerinizi ürettiniz ortaya çok güzel işler çıktı ve bu ürünlerin satacağına olan inancınız tam… bi güzel katalog tasarım’ınıda yaptırdınız şimdi sıra müşteri çevrenizi ve sizin için potansiyel müşterileri haberdar etme zamanı geldi. Böyle bir durumda aklınızdaki rakamdan biraz daha fazla katalog baskı’sı yaptırmak sizin için daha faydalı olacaktır. Çünkü herkesin bildiği gibi ortaya çıkarılan iyi iş iyi de satış demektir, bu da nekadar çok kişinin haberi olursa o kadar çok satış olacağı anlamı taşır.

Ama örnekten bağımsız olarak herşeyin bir maliyeti olduğu gibi katalog tasarımında bir maliyeti var ve bir iş amaca hizmet etmiyorsa maddi olarak külfetten ve sıkıntıdan başka bir işe yaramaz… Bu nedenle katalog baskı aşamasında baskı adetlerine karar verirken katalogun sayfa sayısı, ebadı’nıda göz önünde bulundurarak adetlerine karar vermemiz gerekir.

Ama size fikir vermesi açısından bir ortalama alacak olursak Ofset baskı‘da 1.000 edetle 3.000 adet arısı, dijital baskıda ise 10 ile 100 adetler arasında yapılan baskılar makul maliyetlerde çıkmaktadır.

Özet olarak iletişim çağında yaşadığımız bu zamanda elimizdeki en büyük imkan yine iletişimin kendisidir. Bunun bilincinde olan firmalar ise reklama düzenli olarak büyük meblağlar yatırmaktadır. Sizinde firmanız adınıza atacağınız en doğru adımların başında doğru ellerden çıkmış amacına hizmet eden katalog tasarım’ı olacaktır.

By |2018-11-16T14:12:14+00:00Kasım 16th, 2018|Grafik Tasarım, Matbaa Baskı|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment