Katalog Baskı

Katalog Baskı

Katalog Baskı

Geçmişten günümüze şöyle bir düşünürsek teknolojinin gelişimi ile birlikte müthiş sıçramalar yaptığını göreceğiz. Artık baskı ve baskı çeşitlerinin gelişmesiyle birlikte ortaya kalite ve maliyet olarak çok daha makul çözümler çıkmaktadır. Peki katalog baskı nedir ? Nasıl yapılmalı ? Katalog baskı‘da hangi kağıt tercih edilmeli ? Gelin hep birlikte bu yazıda bu sorulara cevap bulmaya çalışalım…

Katalog baskı nedir?

Basit olarak açıklamak gerekirse; Katalog baskı’sı tasarımcınızın yaptığı grafik çalışmasını matbaa’da basılmış haline denilir. Bu iki şekilde baskı yapılabilir

1-Ofset baskı

2-Dijital baskı

1- Ofset baskı: Bu baskı türü aslında bilinen en eski baskı türünün zaman içerisinde tekloji ile birlikte gelişip şekil değiştirmiştir… 4 ana rengin (CMYK) karışımı ile meydana gelen baskı türüdür. Bu baskı türü kalıptan yapılan baskı çeşididir ve genel ayırt edici özelliği kalıp maliyeti olduğu için belli bir adetin altında basmak maliyet olarak yüksek fiyat çıkarmaktadır.

2- Dijital Baskı: Bu baskı türünün atası renkli printer baskı makineleri olarak söyleyebiliriz… Zaman içerisinde gitgide gelişmesiyle artık ofset baskıya yakın kalitede baskı sonuçları vermektedir. Az sayıda baskı yapaksanız kesinlikle tercihiniz dijital baskı olmalıdır. Çünkü; ofset baskıda fiyatın makul seviyelerde olması için ortalama 1.000 adet basmak gerekmektedir. Eğerki size az adetlerde katalog yetiyor ise katalog baskı’sını dijital de basmak herzaman daha makül olacaktır. Tabi burda unutulmaması gereken dijital baskıda da yine adetler yükseldiğinde fiyat avantıjını kaybetmektedir. Dijital baskıda unutulmaması gereken her zaman birim maliyeti ofset baskıdan çok daha pahalıya gelecektir.

Dijital baskı için ise durum biraz daha basit diyebiliriz… Dijital baskı mantık olarak ekranda görüneni bastığı için ekranınızda ne görüyorsasınız baskı olarakta aynı sonucu alabilirsiniz… Son yıllarda özellikle Xerox’un öncülüğünde dijital sektörü çok gelişim göstermiştir, artık ofset baskıdan ayırt edilemeyecek kadar kaliteli dijital baskılar yapılmaktadır.

Yani görmüş olduğunuz gibi sizin ihtiyacınıza göre her çeşit katalog baskı‘sı yapılmakta…

Katalog baskısının süreçleri nelerdir ?

Ofset baskı için: Yaptırdığınız katalog eğer ofset baskı da basılacaksa herzman profesyonel destek almak gerekir, çünkü fotoğrafların image size’larının 300 dpi olması gerekmektedir… ayrıca fotoğrafların CMYK olması gerekiyor. Bunun yanında katalog tasarımı’nın yine yazı ve renklerinin CMYK olarak çalışılması gerekmektedir.

Katalog baskı‘sı yapılırken ebadına nasıl karar verilir?

Çalışmaya başlamadan önce tasarımcının firmayla birlikte ilk karar verdiği konuların başında kataloğun kaç safya olacağı gelir, bu karar katalog tasarım‘ın başlangıcını oluşturmaktadır. Çünkü ofset baskıda kağıt ve kalıp maliyetleri direkt fiyatları etkilemektedir, genel olarak oturmuş belli ebatların dışına pek çıkılmaz

Örnek olarak; A5 (14,8x21cm), A4 (21×29.7cm), A3 (29.7x42cm) gibi standart ebatların ofset baskıda maliyetleri herzaman daha uygun olmaktadır.

Katalog baskı kaç sayfa olmalıdır?

Katalogun kaç sayfa olacağı şöyle hesaplanır; Ofset baskıda kalıp olarak basıldığı için katalog’un ebadına göre 50×70- 70×100 Ya da 64×90 gibi kalıp ebatlarına uygun olarak hesaplanıp baskısı yapılır. Dikkat edilmesi gereken ise katalog tasarım‘ı yapılırken 16 sayfa ve katları üzerinden hesap yapılır.

Örnek verecek olursak; A4 ebadında bir katalog 70×100 cm kalıptan çıkar ve 16 sayfa olarak çıkar, yani katalog sayfanız kapak dahil 16 sayfa ise 1 adet 70×100 cm kalıptan çıkar… 32 sayfa ise 2 adet 70×100 cm kalıptan çıkar. Bununla birlikte 4 sayfa broşür yaptırmak istiyorsanız yine 70×100 cm kalıbın kendi içinde bölünmesiyle birlikte yine baskısı yapılabilir. Yani örnek verecek olursak; 2 sayfa katalog baskı, 4 sayfa katalog baskı, 8 sayfa katalog baskı, 12 sayfa katalog baskı, 16 sayfa katalog baskı, 20 sayfa katalog baskı, 24 sayfa katalog baskı, 32 sayfa katalog baskı, 40 sayfa katalog baskı, 48 sayfa katalog baskı, 52 sayfa katalog baskı olarak devam edip 4 sayfa veya 16 sayfa ekleyerek hesaplayabiliriz.

Tamamiyle tasarımcının ve katalogu yaptıracak firmanın insiyatifindedir… Burada matbaanın dikkat edeceği tek şey katalog tasarımı yapılırken belirlenen ebadın matbaada standart kalıp ebatlarına uygun olmasıdır.

Renk Seçimi nasıl yapılır ?

Ofset baskıda CMYK renklerinden baskı yapıldığında bahsetmiştik, bu bize hiçbir seçeneğimizin olamdığı anlamını taşımıyor… CMYK’nın yanı sıra PANTONE renk seçeneklerinden de yararlanabiliriz.

Pantone Nedir?

Esasen Pantone A.Ş’nin 1950 li yıllarda piyasaya çıkarmış olduğu hem webcilerin hemde grafik tasarımcıların sıkça yararlandığı 1164 rengi içinde barındıran renk katalog’udur, her bir rengin kendine ait bir kod numarası vardır ve sürekli yeni renkler geliştirmişlerdir.

C: Kaplanmış

U: Kaplanmamış

M: Mat  olarak 3 katalogdan oluşur.

Bizim kullanım şeklimiz ise şöyle olmakta; Örnek verecek olursak diyelimki logo’nuzun rengini CMYK dan veremediğimiz bir renk ise bunun için Pantone kataloğundan yararlanarak bu rengi verebiliriz.

Peki Pantone rengi baskıda nasıl basılacak ?

Uygulamış olduğunuz pantonenin renk kodunu baskıyı yapacak matbaaya gönderdiğiniz zaman matba ustası pantone kataloğunu eline alır ve seçmiş olduğunuz renge katalogdan bakarak aynı rengi boya karışımı yaparak elde eder, daha sonrasında ise baskı makinesinin boya haznesine bu boyayı doldurur ve matbaa makinesi kağıda baskı yapar. Pantone rengi genel olarak firmalar kendi kurumsal renklerini belirlemekte kullanır, Yani firma için hassas olan rengi her yerde aynı renk tonuyla kullanılmasını istediği zaman Pantone kataloğundan renk seçer.

Katalog baskı‘da katlama ve ciltleme işlemi

Katalog baskı‘sı yapıldıktan sonra sıra katlama kesim ve ciltleme işlemine geçilir… bu işlem yapılırken öncelikle 70×100 cm olsun Ya da 50×70 cm olsun ebat farketmeksizin baskı yapılan kağıt tabakasının kesilmesi gerekir, sizin belirlemiş olduğunuz ebadın dışında kalan kısmı giotin yardımıyla kesilir ve kesilen sayfalar ortadan kırılarak sayfalar harmanlama yapılır. Sayfalar sayfa numaralarına göre sıralandıktan sonra sır ciltleme işlemine gelir. Ciltleme işleminde ise genelde tel dikiş Ya da amerikan cilt tercih edilir. İste ofset baskı olsun ister dijital baskı olsun ciltleme işlemi iki baskı çeşidinde de aynıdır.

Konumuzu özetleyecek olursak katalog baskı, ister ofset baskı olsun isterse dijital baskı olsun ikisinde de en iyi sonucu elde etmek istiyorsak işi bilen tasarımcı ve matbaacıyla çalışmak sizin için herzaman iyi olacaktır… Çünkü katalog baskı yapıldıktan sonra artık geriye dönüşü olmayacağı için kötü bir sonuçta paranızı çöpe atmanız anlamına gelir… İyi bir katalog baskı’sı için işini bilen iyi matbaalardan yardım almanız sizin daha iyi sonuçlar almanız demektir.

By |2018-11-16T15:19:20+00:00Ekim 22nd, 2018|Grafik Tasarım, Matbaa Baskı|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment