Grafik Tasarım

Grafik Tasarım

Grafik tasarım, başlı başına bir sektör olan reklamın bel kemiği olmuş bir iştir, eski zamanlardan bu güne dek evrilerek gelişen grafik tasarım nasıl başladığı ile ilgili birçok bir çok şey söylenebilir fakat herkesin hemfikir olduğu bir şey varki o da grakif programlarının gelişmesiyle oldukça yaygınlaşmış ve gelişmiştir. Son zamanların en gözde meslekleri arasına girmeyi başaran grafik tasarım zevkli bir iş olmasının yanı sıra oldukça yorucu ve uzun mesailer gerektiren bir iştir.

Nedir grafik tasarım ?

Aslında grafik tasarımı anlatan en iyi tanım “Ara Sanat Dalı”.

Yani yapılan iş için tam olarak sanat diyemeyiz ama, herhangi bir logo tasarımı, katalog tasarımı ya da broşür olsun hiç farketmez boş bir kağıda yazılıp çizilen herşey bir tasarımı ifade eder, tasarımcı kendi aklındakini el becerisinin yardımıyla kağıda döker… buraya kadar sanat diyebiliriz. Buraya kadar herşey aslında çok kolay işin zor kısmı ise bu tasarımın müşterinin verdiği brief’ler doğrultusunda olması ve müşterinin isteklerini belli tasarım kuralları içerisinde anlatması gerekir.

Grafik tasarım; Harfleri, sözcükleri, fotoğraf ya da resimleri renkleri ve şekilleri belli bir orantıda kullanarak tasarımcının göze hoş gelen bir dizayn oluşturarak müşterinin brief’leri doğrultusunda ortaya estetik bir çalışma çıkarmasıdır.

Grafik tasarımda olması gerekenler

Tasarım: Her yapılan çalışmanın belli bir düzende ve göze hoş gelecek şekilde dizayn edilmesi gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey yaptıracağınız tasarımın kaliteli ve insanların gözüne hoş gelecek tasarımlar olması gerekir. Yaptırcağınız tasarım çok basit ve sade tasarımlar olabiliceği gibi yoğun bir düzen içerisinde de olabilir… Her iki durumda da dikkat edilmesi gereken en önemli şey ise tasarımın verdiği mesaj net ve anlaşılır olmamıdır. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiyi Logo tasarım makalemizde bulabilirsiniz.

Mesaj: Her grafik tasarım bir mesaj taşımak zorundadır, bu mesaj bir indirim haberi olabilir Ya da çok farklı şeyler anlatabilir… ama net bir şekilde mesajın anlaşılır olması gerekmektedir. Örnek verecek olursak bir inşaat firmasının afişini yaptığımızı varsayalım; Bu afişin konusu firmanın kendi içinde yaptığı faizsiz kredi vermek ise bu mesaji grafik tasarımla destekleyen bir çalışa yapıp 0 faiz mesajınında çok net bir şekilde görünmesi gerekmektedir.

Unutmamamız gereken şu ki günümüzde artık reklam rekabeti çok yüksek ve ortalama bir birey gün içerisinde binlerce mesaja maruz kalmaktadır. Çok basit olarak değinecek olursak izlediğimiz televizyonda, okuduğumuz gazetelerdeki reklamlar, gezindiğimiz sosyal medyadaki sponsorlu reklamlar, Ya da internet üzerinden okuduğumuz blog siteleri Ya da haber sitelerinde binlerce reklama ve bu reklamların verdiği mesajlara maruz kalmaktayız.

Peki bu kadar mesaja maruz kalan bir tüketiciye kendi mesajımızı nasıl verebiliriz ?

Belkide dünyanın en zor işlerinden biridir çünkü; binlerce ihtiyacı olan ya da olmayan tüketiciye yaptığınız işi ya da kampanyayı anlatmaya çalışacaksınız ve buradan geri dönüş elde etmeye çalışacaksınız… Bu işi başarmak imkansız mıdır yoksa yapmanın bir yolu varmıdır ? Tabiki yapmanın bir den fazla yolu var… bunun için doğru bir ekiple çalışmak sizi başarıya götürecek en kısa ve en ucuz yol olacaktır.

Grafik tasarım neye hizmet etmelidir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi grafik tasarım da olması gerekenlerin yanı sıra en önemlisi işin fayda’ya dönüşmesi gerekir. Faydalı bir reklam size çok şey kazandıracağı gibi faydasız reklam ise paranızı heba etmekten başka bir işe yaramaz. Peki yapılan grafik tasarımı veya reklam çalışmalarını nasıl daha faydalı hale getirebiliriz. Bunun için tam olarak yaptığınız işi ve müşteri kesiminizi çalışmaya başlamadan önce ajansınıza doğru bir şekilde anlatmanız gerekmektedir, çünkü; Yapılacak olan tasarım materyali broşür, katalog, flayer ya da sosyal medya reklamları olsun yapılacak reklamın müşteri alışkanlıklarına göre şekillendirilmesi gerekmektedir. Yaptığınız iş koluna göre reklam kanalı tercih etmek en doğru seçim olacaktır. Tercih ettiğiniz reklam kanalı müşterilerin demografik yapılarını belirlemektedir. Sizin yapacağınız ise en doğru demografik yapıyı seçmek olacaktır.

Grafik tasarım ücretleri

Yaptıracağınız grafik tasarım bir hizmet olduğu için bir ücrete tabi olacaktır. Bu ücreti belirleyecek kıstaslar ise yapılacak işe harcanacak mesai ve sizin beklentilerinizle alakalıdır. Şöyleki yaptıracağınız grafik tasarım bir broşür veya 200 sayfanın üzerinde bir katalog olabilir, bu işin kaliteli olabilmesi için üzerinde belli bir mesai harcanması gerekmektedir. Örnek verecek olursak 32 sayfalık bir katalog 3 günde de yapılabilir 3 haftada da yapılabilir, süreyi uzatan etkenlere değinecek olursak; sizin çalışmaya yapacağınız hazırlıklar çok etkili olacaktır. 32 sayfalık bir ürün kataloğu yaptıracaksak; fotoğraf çekimi, photoshop çalışmaları, firma tanıtım yazıları, ürün tanatım yazıları ve son olarak grafik tasarımı yapılır. Bu süreçte sizin ajansınıza doğru brefler ile bilgilendirip ve istediğiniz tarzı tam olarak anlatmanız ajansın iş yükünü düşüreceği için maliyet de düşmüş olacaktır.

Grafik tasarım süreçleri

Brief: Tasarımı yapacak olan ajans veya tasarımcıya yapılacak iş ile alakalı gerekli bilgileri verme sürecidir. Burada dikkat edilmesi gereken ise yapılacak iş ile ilgili gerekli tüm done’leri eksiksiz vererek tasarımcının işi kolay kavramasını sağlamak olacaktır. Bu bilgilerin içerisinde yapılacak işin donelerinin yanısıra örnek olması açısından beğendiğiniz tarzı ve yapılacak olan tasarımın neye hizmet edeceğini ve nerede kullanılacağınıda mutlaka eksiksiz anlatmanız gerekir. Çünkü; yapılan grafik tasarım‘ın mükemmel olması için her haliyele eksiksiz bir şekilde yapılması gerekiyor.

Done’lerin toparlanması: Yapılacak grafik tasarım için gerekli mataryellerin toparlanıp tasarımcıya teslim etme süreci olan bu süreçte yapılacak iş için lazım olan fotoğraf ya da yazıların bilgilerin tasarımcıya teslim ederek grafik tasarım süreceni başlatmış olursunuz.

Grafik tasırımın yapılması süreci: Tasarımcı sizden aldığı bilgi ve done’ler ile tasarımı yapmaya başlamaktadır, burada süreç istenilen işin ve tasarımın kalitesine ve sizin beğeninize göre değişmektedir. Normal şartlarda tasarımcınız size alternatifli tasarımlar yaparak beğeninize sunar. Beğendiğiniz grafik tasarım üzerinden çalışmayı devam eder.

Onay süreci: Grafik tasarım nihayi haline getirilir, daha sonradan size kontrollerini ve istediğiniz düzeltmeleri yapmanız için pdf ya da taslak baskı gönderilir. Bu taslak baskı üzerinden yazı okumalarınızı ve diğer grafik tasarım düzeltmelerinizi yapıp tasarımcınıza ileterek işin nihai hale getirmiş olursunuz. Onay sürecinde genelde 2 veya 3 kez bu işlem yapılır. 1. kaba taslak olarak adlandırılır. Kaba taslak sürecinde tasarımda hangi donelerin nerede kullanılması gerektiği belirlenir ve gerçek yazılarda ve resimlerde eksikler varsa yerleri boş bırakılır. Bu eksikler doldurulduktan sonra tasarımcı ikinci düzeltmeleri yapmak için tekrardan taslak hazırlar. 2. taslak ise onay taslağı olarak adlandırılır, onay taslağında ise istemiş olduğunuz değişiklikler ve düzeltmeler tasarımcı tarafında düzeltilmiş olur. Herhangi bir eksik ve yanlış olmadığı sürece bu taslak onaylanıp imzalanarak tasarımcıya teslim edilir ve baskı sürecine geçilir.

Baskı süreci: Yapılan grafik tasarım baskı materyali belirlenerek ajansınızın veya tasarımcınızın anlaşmalı olduğu matbaada baskıya gönderilir. Unutulmaması gereken ise baskıda tercih edeceğiniz kağıt cinsi, kalınlığı, lokal lak veya extra renkler de tasarımın bir parçasıdır. Tabi isterseniz kendi anlaşmalı olduğunuz matbaadan da baskı hizmeti alabilirsiniz, burada tercih tamamiyle size kalmıştır.

By |2018-11-05T14:38:18+00:00Kasım 5th, 2018|Grafik Tasarım, Matbaa Baskı|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment